Zakład produkcyjny: ul.Towarowa 11, Gliwice

Blog

Na czym polega CNC?

Computerized Numerical Control, bo tak brzmi pełne rozwinięcie angielskiego skrótu CNC, to w polskim tłumaczeniu „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”.

Frezowanie CNC to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem i ma na celu nadawanie materiałowi precyzyjnego kształtu, rozmiaru czy właściwości. Dawniej przy obróbce metalu czy innych materiałów, musiała pracować grupa wykwalifikowanych rzemieślników, którzy pod czujnym okiem osoby nadzorującej ich pracę, wykonywał całą pracę ręcznie. Zmieniło się to dynamicznie wraz z rozwojem technologii, w tym robotyki. Teraz nad przebiegiem całego procesu obróbki czuwają programiści i operatorzy maszyn.

Na pierwszy rzut oka cały proces nie wygląda na szczególnie skomplikowany, jednak odpowiednio zaprogramowane urządzenia dają możliwość wykonania frezów o takiej dokładności, jaka nie byłaby możliwa przy użyciu tradycyjnych obrabiarek. Właśnie w tym celu wykorzystywane są urządzenia sterowane poprzez odpowiednie oprogramowanie np. frezarki i tokarki, które muszą być zaprogramowane z maksymalną precyzją.

Technologia CNC znacznie ułatwia i przyspiesza produkcję seryjną, dlatego stosowana jest w wielu firmach, które specjalizują się w produkcji przemysłowej – w popularnych dziedzinach przemysłu jak motoryzacja, elektronika, lotnictwo, produkcja opakowań, ale coraz częściej również wśród artystów. Polega na wprowadzeniu wszystkich ustawień do programu komputerowego (jest to najbardziej czasochłonna część procesu), dzięki czemu dalsze etapy produkcji będą przebiegać w sposób pełni zautomatyzowany i powtarzalny. Efektem użycia metody CNC jest przede wszystkim kilka razy szybsza realizacja zlecenia, a także to, że precyzja skrawania jest zgodna z założeniami projektu i na bardzo wysokim poziomie.